Norges idrettsforbund har mottatt 1 million fra Integrerings-og mangfoldsdirektoratet (IMDi) for å videreutvikle tiltaket Aktivitetsguiden i tre nye år.
Norges idrettsforbund har mottatt 1 million fra Integrerings-og mangfoldsdirektoratet (IMDi) for å videreutvikle tiltaket Aktivitetsguiden i tre nye år.

Midler til Aktivitetsguiden

Norges idrettsforbund er tildelt 1 million kroner fra Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi) til det tre-årige prosjektet «Med aktivitetsguide inn i idretten 2025-2027».

Aktivitetsguidene fungerer som en brobygger mellom offentlige aktører, familiene og idrettslag. 

- Dette prosjektet skal bidra til å få flere barn og unge med minoritetsbakgrunn og deres foreldre inn i idretten, sier Line Hurrød, senorrådgiver i NIF.

NIF kommer til å fordele midlene til utvalgte idrettsråd som driver Aktivitetsguiden. 

- Den største suksessfaktoren med dette tiltaket er at idrettsrådet i mange tilfeller kan koble på en aktivitetsguide som kan morsmålet til familiene de oppsøker. Dette skaper trygghet og tillit, fortsetter Hurrød. 

10 idrettsråd/idrettskrets har hatt 105 aktivitetsguider i arbeid i løpet av 2024, og disse har hjulpet over 2100 barn og unge inn i idrettslagsaktivitet. I tillegg gir prosjektet aktivitetsguidene nyttig arbeidserfaring.

NIF har signert ny samarbeidsavtale med IMDi for 2025 og årene framover. Dette er viktig for å være en del av et nettverk av frivillige organisasjoner som jobber mot det samme målet; å øke mangfoldet i organisasjonene, ved at flere med innvandrerbakgrunn blir medlemmer, tillitsvalgte og ansatte, sentralt og lokalt

- Vi vet at deltagelse i idrett bygger identitet og samhold mellom mennesker og er viktig for tilhørighetsfølelsen for den enkelte. Vi ønsker et større mangfold i vår organisasjon, både for å utvikle oss, men også for å være samfunnsnyttige. NIFs visjon er idrettsglede for alle, og det må vi jobbe for hver dag. Språk og mangel på informasjon kan være en barriere for å delta i idrett. Aktivitetsguiden er et verktøy for å imøtekomme dette. Med støtte fra IMDi blir innsatsen i inkluderingsarbeidet forsterket, avslutter Hurrød.

NIF er takknemlige for støtten fra IMDi og for arbeidet idrettsrådene legger i arbeidet med aktivitetsguiden.

Les om Aktivitetsguiden